octombrie 26, 2020

Day

img_0001
În data de 26.10.2020, începând cu ora 17, la biserica parohiei Floreni, a avut loc prima întâlnire a preoților ce compun Cercul pastoral-misionar din zona Dorna Candreni – Ciocănești. Din acest Cerc fac parte 12 preoți, din cele 11 parohii învecinate: Pr. Roșu Alexandru de la parohia Cârlibaba; Pr. Rusu Ilie de la parohia Ciocănești;...
sf_dimitrie_tron_site
Alături de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir este unul dintre cei mai iubiţi sfinţi. Mărturie în acest sens stau numeroasele biserici închinate lui, precum şi larga răspândire de care se bucură numele său, purtat, în diferite forme, de către mulţi bărbaţi şi femei.
_mpd750ia_172315_resize
A venit într-o creastă de munte cu rânduiala învățată la mănăstirea de metanie, să zidească în cele văzute și în cele nevăzute.