Administrația Eparhială

Departamentul Digitalizare și Tehnologia Informației

Departamentul Digitalizare și Tehnologia Informației

La inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în a doua jumătate a anului 2020 a avut loc o amplă acțiune de modernizare și de tehnologizare a aparatului administrativ al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Au fost inițiate și au fost finalizate proiecte de anvergură în ceea ce privește Infrastructura și Tehnologia, elemente de o stringentă necesitate pentru funcționarea optimă a unei organizații. După înființare, Sectorul Digitalizare a lucrat îndeaproape cu Sectoarele de Resort pentru a asigura buna lor funcționare, a propus soluții pentru problemele existente și s-a îngrijit de dotarea cu echipamente performante, asigurându-se de optimizarea costurilor prin studii de piață. De asemenea, prin intermediul Sectorului Digitalizare s-au pus bazele unui Centru de Date la nivelul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, a cărui infrastructură va asigura buna funcționare a Departamentului Economic și de Contabilitate. Nu în ultimul rând, Sectorul Digitalizare  oferă celorlalte departamente, acolo unde este cazul, consultanță și sprijin în realizarea de conținut grafic sau foto-video. 

Începând cu 1 aprilie 2024, sectorul a fost transformat în departament și a intrat în componența Sectorului Media și Comunicare.

Contact
Sectorul Media și Comunicare

Adresa
Str. Iancu Flondor, nr. 2

Suceava, Suceava, 720027

Consilier Eparhial

[email protected]

[email protected]

Luni – Vineri 8:00 – 16:00

Social Media

Contactează Sectorul Media și Comunicare

Inginer sistem

Inginer sistem

Dl. Ionuț Ilisoi

 

Arhiepiscopia Sucevei & Rădăuților

Departamentul Digitalizare și Tehnologia Informației

2024