Picătura de istorie

Array

Pr. Dionisie Bejan şi Unirea Bucovinei din 1918

În urmă cu câţiva ani, la un moment jubiliar legat de aniversarea Unirii Bucovinei cu Ţara Mamă, academicianul Răzvan Theodorescu, afirma, legat de faptul că pentru momentul unionist de la Cernăuţi din 28 noiembrie 1918, o trăsătură distinctivă anume a fost emaniciparea Bucovinei prin cultură. Între cei care au avut un rol important în emanciparea...
Citește mai mult
Array

Sfântul Paisie cel Mare – stareţ de Dragomirna, Secu şi Neamţ, dătător de lumini şi surse de mântuire

Canonizarea în 1988 a Cuviosului Paisie de la Neamţ (†1794) de către Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse şi extinderea cultului de cinstire a sa şi în Biserica Ortodoxă Română prin hotărârea Sf. Sinod din 1992, cu data de pomenire 15 noiembrie, când a trecut de la viaţă la Viaţă- aşa cum scria biograful său,...
Citește mai mult
Array

499 de ani de la Târnosirea Bisericii Sf. Gheorghe – Mănăstirea Sf. Ioan cel Nou – filă de cronică –

După câteva zile de ceaţă, dimineaţa zilei de Duminică 6 noiembrie 7030 – de la zidirea lumii,(1522), a venit cu o revărsare de lumină blândă, aurie. Dincolo de râul Suceava, dealurile molcome parcă niciunde mai frumoase ca aici, au îngălbenit, de parcă ascunsă sub perdeaua de ceaţă, mâna Ziditorului Însuşi le-ar fi zugrăvit în taină...
Citește mai mult
Array

Constantin Loghin – animator al vieţii culturale din Bucovina

În pleiada oamenilor de cultură, a celor care au susţinut şi promovat valorile culturale naţionale din Bucovina, un loc aparte îl ocupă profesorul Constantin Loghin. Născut în satul Budeniţ, din fostul judeţ Storojineţ în 4 noiembrie 1891, ca fiu al răzeşilor Leon şi Rozalia Loghin, urmează Şcoala primară în comuna natală între anii 1899 -1903,...
Citește mai mult
Array

Ion Gh. Sbiera – un mare cărturar şi patriot bucovinean

Între marile familii de cărturari patrioţi ai Bucovinei, dintre care amintim familiile Hurmuzachi, Stârcea, Flondor, Isopescu, ş.a. un loc aparte îl ocupă familia Sbiera. Născut în Horodnic de Jos la 1 noiembrie 1836 ca al optulea copil din cei zece ai familiei Ana şi Gheorghe Sbiera, primele noţiuni de scris şi de citit avea să...
Citește mai mult
Array

Dimitrie Onciul – slujitor al Muzei Clio

La împlinirea a 165 de ani de la naşterea celui care era catalogat de N. Iorga ca fiind unul dintre paşnicii oameni de ştiinţă, închişi cu bucurie în cămăruţa migălosului lor lucru, se cuvine să facem un popas pentru a readuce în actualitate prin câteva rânduri rolul pe care l-a avut şi îl are în...
Citește mai mult
Array

570 de ani de la asasinarea la Reuseni a domnitorului Bogdan al II-lea – tatăl lui Ştefan cel Mare –

Era într-o zi de joi 14 octombrie1451. Măria Sa Bogdan Vodă era invitat să participe, potrivit tradiţiei istorice, la un ospăţ dat de boierul Sima Hrană în satul Reuseni, la aproximativ 12 km de Cetatea de Scaun a Sucevei. L-a luat cu el şi pe fiul său Ştefan, viitorul domnitor al Ţării Moldovei, în vârstă...
Citește mai mult
Array

Părintele Nicolae Pentelescu – neobosit cărturar şi cercetător al muzicii corale din Bucovina (1906 – 1994)

La 14 octombrie 1906, se năștea Nicolae, penultimul din cei șase copii ai familiei Dumitru și Vasilca Penteleiciuc din comuna Voloca pe Derelui – Cernăuți, familie ce și-a educat copii în spiritul înaltelor idealuri creștine – iubirea față de credință, grai, tradiții. După terminarea cu mențiune a școlii primare din localitatea natală, urmează studiile secundare...
Citește mai mult
Array

Preotul Dimitrie Dan – în slujba culturii din Bucovina

Între numeroşii slujitori ai Sfintelor Altare din Bucovina din a doua jumătate a secolului al XIX-lea şi începutul secolului XX, care s-au dedicat cu pasiune cercetării istoriei, vieţii spiritual-religioase româneşti din Bucovina, părintele Dimitrie Dan, prin opera sa, ocupă un loc aparte, deşi, din păcate, s-a numărat printre cei aproape uitaţi de generaţiile următoare, deşi...
Citește mai mult