Administrația Eparhială

Sectorul Media și Comunicare

Prezența Bisericii în spațiul mediatic constituie astăzi o necesitate, prezentarea către publicul larg a instituțiilor, activităților și atitudinilor Bisericii Ortodoxe Române contribuind la conturarea unei imagini corecte și la consolidarea rolului acesteia în societate.

Pentru a acoperi din punct de vedere media evenimentele desfășurate în eparhie, dar și pentru a le promova la nivel local, regional și național, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, a fost înființat Sectorul Media și Comunicare. Acesta are ca principal scop mediatizarea activității pastoral-liturgice, cultural-teologice, misionare, social-filantropice desfășurate în cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și, implicit, cultivarea valorilor creștin-ortodoxe în societate, prin mijloace editoriale și de comunicare în masă.

Str. Iancu Flondor, nr. 2

Suceava, Suceava, 720027

Luni – Vineri 8:00 – 16:00

Departament Comunicare
Cameraman

PC Pr. Ștefan MIHALCEA

A absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași și un master în domeniul istoric al aceleiași facultăți. Este preot paroh la Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni-Gura Humorului, vicepreședinte al Asociației Culturale Byzantion, precum și director executiv al Masterclass-ului de Cânt Bizantin de la Iași.

Director Departament

Dra Irina URSACHI