Răspunsul ierarhului – 14 decembrie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Binecuvântați, Înaltpreasfinția voastră!

Părintele Nicodim Mândiță vorbește despre necesitatea săvârșirii celor șapte Laude pentru fiecare creștin, fie el monah, cleric sau mirean. Cum ar trebui să le integram pe apcestea în programul nostru deja destul de plin? Mulțumesc anticipat și vă doresc arhipăstorire rodnică!”

A. O.

Doamne, ajută!

Credinciosul mirean nu are nici cărțile necesare și nici timpul împlinirii celor șapte Laude, mai ales cei care au serviciu, copii, țarine etc. Atunci, dată fiind această situație, poate înlocui Laudele cu Rugăciunea lui Iisus: „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă”, pe care o poate zice și în drum spre locul de muncă, și în câmp, și la bucătărie, și… Din păcate, nici în parohii, mai ales acolo unde preotul este navetist, nu prea se mai fac cele șapte Laude, darămite în privat. Cred însă că sunt și persoane care le săvârșesc zilnic, pe lângă pravila și canonul rânduite de părintele lor duhovnicesc, dar sunt foarte puține. Sărbători binecuvântate!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.