Agenda ierarhilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților în perioada 20-24 aprilie 2022

21 aprilie 2022/08:00 - 24 aprilie 2022/17:00
Încarc Evenimente
  • Acest eveniment a trecut.

Miercuri, 20 aprilie 2022 – Sfânta și Marea Miercuri

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, începând cu ora 08.00.

Joi, 21 aprilie 2022 – Sfânta și Marea Joi

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, iar începând cu ora 18.00 va săvârși Denia celor 12 Evanghelii.

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” – Secries, Comuna Moldovița, Protopopiatul Câmpulung Moldovenesc. Denia celor 12 Evaghelii va fi săvârșită la Catedrala „Sfânta Treime” Vatra Dornei.

Vineri, 22 aprilie 2022 – Sfânta și Marea Vineri

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va săvârși Denia Prohodului Domnului, începând cu ora 18.00, la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Catedrala Arhiepiscopală din Suceava.

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va sluji Vecernia cu Scoaterea Sfântului Epitaf, începând cu ora 14.00, la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Catedrala Arhiepiscopală din Suceava. În seara aceste zile, va oficia Denia Prohodului Domnului la Parohia „Sfânta Vineri” din Municipiul Suceava.

Sâmbătă, 23 aprilie 2022 – Sfânta și Marea Sâmbătă

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Cămârzani, Protopopiatul Fălticeni

Duminică, 24 aprilie 2022 – Învierea Domnului

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie, în noaptea de Paști, la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”, Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, iar începând cu ora 12.00, Vecernia sau a „A doua înviere”. Slujbele vor fi transmise online pe pagina oficială de Facebook.

Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Mănăstirea Sihăstria Putnei, Protopopiatul Rădăuți. În cursul aceleiași zi, ierarhul va săvârși slujba Vecerniei sau „A doua Înviere” la Mănăstirile Sucevița și „Acoperământul Maicii Domnului” Marginea, Protopopiatul Rădăuți.

Detalii

Începe:
21 aprilie 2022/08:00
Se termină:
24 aprilie 2022/17:00
Eveniment Category: