decembrie 30, 2022

Day

vizite_pastorale_bun
În după amiaza zilei de 29 decembrie,  Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele consilier Eftimie Mutescu (Sectorul Proiecte și Construcții bisericești), a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Mănăstirea Râşca; Mănăstirea Sihăstria Râscăi; Parohia Slătioara; Mănăstirea Slătioara.
Citește mai departe
Pelerinii care ajung în curtea Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”, observă în faţa eclesiarniţei de pe latura de est a curţii, eclesiarniţă construită de mitropolitul Anastasie Crimca între 1626 – 1629, expuse pe o platformă trei clopote de dimensiuni diferite. Fiecare clopot are o inscripţie care explică data când a fost turnat...
Citește mai departe