iulie 7, 2021

Day

anunt_administrativ
Sectorul administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a publicat listele cu posturile clericale din mediul rural scoase la ocuparea prin numire / transfer și publicate la data de 7 iulie 2021.
Citește mai departe
Vă așteptăm cu bucurie duminică, 8 august 2021, începând cu ora 17:00, la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – Catedrala Arhiepiscopală din Suceava, pentru a fi împreună la Taina Sfântului Maslu de obște săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților. La sfârșitul slujbei ierarhul va citi rugăciunea de dezlegare și rugăciuni pentru sănătate.
Citește mai departe
Mâna dreaptă a Sfintei Mari Muceniţe Chirachi se află – din 1787 – în Catedrala „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Huşi; în actele din arhiva cancelariei episcopale este consemnat că a fost răscumpărată de episcopul Iacov Stamati – care a păstorit acea eparhie între anii 1781-1791 – de la arhimandritul Meletie Ghica, un fost...