ianuarie 30, 2021

Day

ips_calinic_predica_zaheu
Fiul lui Dumnezeu S-a făcut Fiul Omului ca să elibereze îngerul din noi, încorsetat de patimile şi păcatele noastre. Numai că, pentru o astfel de eliberare, trebuie să urcăm şi noi, precum Zaheu, în sicomorul pocăinţei, ca să-L putem întâmpina, întocmai lui Zaheu, pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos.
raspunsul_ierarhului_cu_email
În urma apariției a doua articole pe site-ul Știri din Bucovina, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a oferit următorul răspuns:
1
Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia Slătioara, Protopopiatul Fălticeni. Biserica „Sfinţii Trei Ierarhi“ și-a sărbătorit ocrotitorii, prilej cu care ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Credincioșii satului l-au întâmpinat în număr mare, cu...