Rugăciunea pentru Pace rostită cu prilejul deschiderii Festivalului Internațional Întâlniri Bucovinene

La invitația Primăriei Câmpulung Moldovenesc, pr. Mihai Cobziuc, consilier eparhial în cadrul Biroului Relații cu Minoritățile al Cancelariei Eparhiale, a participat ca reprezentant al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților la deschiderea Festivalului Internațional Întâlniri Bucovinene. Cu aceasta ocazie a asistat împreună cu oficialii Consiliului Județean Suceava, Oficiali ai Administrației Regionale din Cernăuți la parada  grupurilor vocale, trecerea în revistă a formațiilor artistice din Ucraina, Polonia, Slovacia, Rep. Moldova, Ungaria și România. La momentul oficial de deschidere după luările de cuvânt, pr. Mihai Cobziuc a rostit Rugăciunea pentru Pace, bilingv, în lb. română și lb. Ucraineană și a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Calinic. Obiectivul general al festivalului este promovarea Bucovinei, ca model de înțelegere și de colaborare armonioasă prin păstrarea identității culturale. Acest festival urmărește de fapt, prezentarea bogăției cultural-populare bucovinene în manifestarea ei multietnică prin  formațiile  artistice participante, care prezintă cântecul, jocul, muzica, portul și obiceiurile precum și stimularea procesului de formare a conștiinței comunității bucovinene regionale, mai ales în rândul tinerilor.

În data de 1 august, a.c.,  la Centrul Eparhial Suceava a fost primit în audiență de către Înaltpreasfințitul Părinte CALINIC, Domnia Sa, Gheorghe – Florin Cârciu, Secretar de Stat – Departamentul pentru Românii de Pretutindeni DPR. Cu această ocazie Înaltpreasfințitul Părinte Calinic i-a acordat Medalia Jubiliară – Înscrisă în Crucea Bimilenară a Istoriei Poporului Român, în semn de aleasă recunoștință pentru contribuția la păstrarea și promovarea valorilor spirituale, patrimoniale, educaționale, filantropice, misionare, edilitare, culturale și sociale ale Bisericii și Țării. Alături de domnia sa, au luat parte la această întrevedere domnul Ioan Stan – senator și pr. Mihai Cobziuc, consilier eparhial.