RUGĂCIUNE CĂTRE DUMNEZEU TATĂL*

Rugăciune alcătuită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților*

Dumnezeule, Cel fără de început și fără de sfârșit, mai presus de ființă, necuprins de loc, de gând și de cuvânt și mai presus de toți și de toate; Tu, Cel Ce ești Tatăl nostru și ai în Sine pe Cuvântul, pe Fiul Tău Cel iubit, prin Care toate s-au făcut, fie cele din ceruri, fie cele de pe pământ, fie cele văzute și cele nevăzute, la tine alerg, ca un fiu neascultător, și pe Tine Te rog, luminează întunericul minții mele cu lumina harului Tău și arde, cu focul dumnezeirii Tale, idolii gândurilor, ai patimilor și ai păcatelor din templul sufletului meu.

Înviază-mă din moartea păcatului, precum ai înviat, prin Ilie, pe fiul văduvei din Sarepta Sidonului; iar prin Elisei, pe fiul sunamitencei, ferindu-mi sufletul curat de lepra împotrivirii și a judecății, asemenea lui Miriam, de orbirea necredinței sirienilor, care nu au crezut prorocului Elisei, și de plăgile Egiptului, cele din neascultare. Ajută-mă, precum odinioară pe Daniel prorocul, să birui leii văzuți și nevăzuți și să trec, precum Elisei, apa curățitoare și tămăduitoare a Iordanului, despărțind-o nu cu cojocul lui Ilie, ci cu mantia virtuților, Dumnezeule al Părinților noștri. Prelungește-mi numărul zilelor mele, precum lui Iezechia, regele lui Iuda, care, atunci când a căzut în boală aducătoare de moarte, s-a rugat Ție, binecuvântându-l cu ani de viață, iar eu, precum acela, să te laud și să te slăvesc în veci. Amin.


*Carte de rugăciuni, Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” Jubileu 500, Editura Crimca, Suceava, 2022