Răspunsul ierarhului – 30 aprilie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Săru’mâna, Înaltpreasfințite!

Eu când o să mă căsătoresc pe cine să chem la nuntă? Invitați mulți, câteva rude, că oameni străini nu vin, Iisus când a fost la nunta din Cana nu a dat nici un ban.”

A.M.C.

Doamne, ajută!

Organizați-vă acel moment într-o ordine firească. Înțelepciunea populară spune: „Să nu pui căruța înaintea cailor”.

„Doamne, ajută, Înaltpreasfințite,

Am văzut pe părintele …., cel implicat în ….. din ….., slujind la …. și am aflat că într-adevăr el este nou preot slujitor al acestei frumoase mănăstiri. Am fost cel puțin mirat, dacă nu chiar revoltat, de acest fapt, deoarece prin actul lui necugetat de atunci, după părerea celor mai mulți, acesta a făcut un mare deserviciu și o rușine Bisericii.

Nu se cuvenea oare ca acest preot, în loc de promovare, să fie mai degrabă cercetat disciplinar și să-i fie impuse niște restricții și pus pentru o vreme sub supravegherea ierarhilor și, fără a-l denigra, să-și facă și investigații medicale, fiindcă mulți îl cunosc ca fiind un om cu un comportament cam ciudat?

Iertare pentru îndrăzneală,

Sărutăm dreapta.”

D.N.

Doamne, ajută!

Întrucât părintele are normă întreagă în …., am considerat că slujirea la o mănăstire, după acel episod nedorit, îl va ajuta foarte mult în redobândirea liniștii.

Sărbători cu pace!

„Bună seara!

Am o întrebare, de când preoții pot candida la …..?”

B.A.D.

Doamne, ajută!

Libertatea omului nu a îngrădit-o nici Dumnezeu. Așa că poate să candideze, însă nu oricum, ci riscându-și preoția. Consistoriul Eparhial analizează și hotărăște.

„Binecuvântați, Înaltpreasfinția Voastră!

Un gând la care răspuns nu îi dau de cap.

Dacă o persoană se spovedește și nu mărturisește un păcat din rușine, prin urmare se împărtășește cu nevrednicie.

Nu va lua Euharistia spre osândă, iar nu spre viața veșnică?

Am nevoie de un răspuns sau de un loc de unde aș putea lua răspunsul, deoarece am primit aceasta întrebare la rândul meu și nu am fost mulțumit de răspunsul dat.

Blagosloviți și iertați!”

G.M.

Doamne, ajută!

Sfânta Împărtășanie se ia spre viață veșnică sau spre osândă veșnică. O altă cale nu există!

Sărbători cu pace!

„Bună ziua.

Doresc să știu dacă se poate ca un pălimar să fie angajat cu carte de muncă la biserica unde este?

Tatăl meu este pălimar de 8 ani, dar preotul nu vrea să-l angajeze. Poate să se angajeze?

Mulțumesc frumos.”

M.A.

Doamne, ajută!

Sunt două posibilități de angajare:

1. din fonduri proprii, dacă parohia are resurse;

sau

1. să primească o contribuție neclericală, ceea ce este mai greu, având în vedere numărul mic al acestui tip de contribuții.

Sărbători cu mult bine!

„Am o nelămurire legată de împărtășirea arhiereilor.

În cazul în care părintele patriarh slujește, atunci împărtășește toți arhiereii sau se împărtășesc singuri?”

G.D.

Doamne, ajută!

Ierarhii, când slujesc în sobor, se împărtășesc singuri, nu se împărtășesc între ei. Arhieria este una, doar funcțiile administrative diferă.

Sărbători cu bine!