Itinerar pastoral – 29 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 29 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de placare cu piatră naturală a curții bisericii, a trotuarelor și rigolelor perimetrale; stadiul lucrărilor de montare a tablei de cupru la acoperișul centralei termice cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de montare a pavelelor la aleile din cimitir; stadiul lucrărilor de montare a stâlpilor pentru iluminat exterior;
  3. ⁠Parohia Poiana Zvoriștea – stadiul lucrărilor la biserica nouă de zid (faza realizare acoperiș pe turnul bisericii);
  4. ⁠Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de finisaje interioare la hala Tipografiei „Arhimandrit Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (faza montaj corpuri de iluminat); activitatea curentă a fabricii de lumânări; activitatea curentă a atelierului de prescuri și decizia completării cu dotări suplimentare de echipamente pentru cernut, porționat, copt-dospit, ambalat-împachetat, depozitare-transport ș.a.;
  5. ⁠Mănăstirea Sihăstria Putnei – stadiul lucrărilor la clădirea Căminului de Bătrâni „Sfântul Nectarie” (montarea obiectelor sanitare, a corpurilor de iluminat, a prizelor și întrerupătoarelor); stadiul lucrărilor la clădirea Centrului de Recuperare (etapa de realizare a tencuielilor și a instalațiilor); continuarea realizării drenurilor și a canalizării;
  6. ⁠Horodnicul de Jos – vizitarea amplasamentului în vederea edificării unui schit de călugări arondat Mănăstirii Bogdana;
  7. ⁠Mănăstirea Bogdana – stadiul lucrărilor de renovare a Centrului Social-Filantropic (faza montare termosistem fațada exterioară, glafuri, cerdac din lemn, montare acoperiș din țiglă ceramică);
  8. ⁠⁠⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza suprastructură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.