Răspunsul ierarhului – 29 aprilie 2022 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos a înviat!

Am o întrebare. Este interzis ca un bătrân nevăzător să fie împărtășit de un preot care este din alta parohie?” 

(C.B.M.)

Adevărat a înviat! Dacă domnul despre care faceți vorbire ar fi surdo-mut și preotul din parohia vecină ar fi un cunoscător al limbajului mimico gestual, ar fi îndreptățit să-l spovedească și să-l împărtășească, fiind chiar dintr-o altă parohie. Dar întrucât persoana are doar probleme de vedere, ar fi bine, canonic și statutar, să țină legătura cu preotul paroh. Pace și liniște sufletească!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.