Răspunsul ierarhului – 29 aprilie 2022 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos a înviat!

Am o întrebare. Este interzis ca un bătrân nevăzător să fie împărtășit de un preot care este din alta parohie?”

(C.B.M.)

Adevărat a înviat! Dacă domnul despre care faceți vorbire ar fi surdo-mut și preotul din parohia vecină ar fi un cunoscător al limbajului mimico gestual, ar fi îndreptățit să-l spovedească și să-l împărtășească, fiind chiar dintr-o altă parohie. Dar întrucât persoana are doar probleme de vedere, ar fi bine, canonic și statutar, să țină legătura cu preotul paroh. Pace și liniște sufletească!