Răspunsul ierarhului – 28 decembrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Bună ziua!

Am și eu o întrebare, de fapt avem, fiindcă suntem mai multe persoane care ne întrebăm un lucru.

După cum bine știți în ….. există două biserici, dar să nu uităm și de schit (care mai nou e mănăstire).

Am vrea să știm dacă s-ar putea ca de Crăciun și de Bobotează, când umblă preoții prin sat pentru a sfinți și binecuvânta, să umble și cel de la schit. Nu mi se pare deloc corect ca cei doi să împartă satul în două și să umble doar ei. Unde e loc de doi, sigur mai încape unul.

Vă rog, dacă ați putea, să faceți o împărțire pe 3 districte, ca să fie ajutat și schitul puțin.

Mulțumesc și scuzați deranjul.

Sărbători fericite și binecuvântate!”

A.

Doamne, ajută!

Statutul de Organizare și Funcționare al Bisericii Ortodoxe Române nu permite amestecul clerului monahal în treburile parohiilor, exceptând situația în care ieromonahii sunt solicitați de preoții parohi în ajutor sau dacă într-o parohie vacantă sunt trimiși de protopop, cu binecuvântarea chiriarhului. Sărbători cu pace!