Răspunsul ierarhului – 2 noiembrie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Săru’mâna și Doamne, ajută!

Suntem o familie din …, județul Suceava, … și …, ne-am întors definitiv în România după 17 ani de Italia. Dumnezeu ne-a binecuvântat cu 3 copilași. Pe cel mijlociu, …, l-am botezat în Italia, la Milano, la o mănăstire ortodoxă rusă pe stil vechi, despre care am aflat de puțină vreme că este necanonică, preotul care a săvârșit Sfânta Taină a Botezului posibil că este caterisit, nu știu sigur. Îl cheamă … și este de loc din …. Sau dacă dumnealui, slujind la o biserică necanonică, a căzut de sub ascultare, Botezul mai este valabil? Am întrebat câțiva preoți aceste lucruri și ne-au dat răspunsuri diferite, părintele de la … ne-a îndrumat către dumneavoastră, căci sunteți cel mai în măsură să ne ziceți ce să facem, să nu greșim. Copilul trebuie botezat din nou, îi lipsește o parte din Botez, Mirungerea??? Vă rugăm să ne ziceți ce trebuie făcut ca să stăm liniștiți și cu sufletul împăcat, că este botezat copilul  creștinește. Săru’mâna și mulțumim mult!”

D. C.

Doamne, ajută! Botezul săvârșit de un preot caterisit este asemenea unui botez de necesitate săvârșit de o asistentă medicală sau de un doctor, într-o maternitate, sau de către un credincios în cazul unui copil sau al unei persoane nebotezate care este pe moarte. Așadar, părintele paroh va trebui să săvârșească completarea Tainei Botezului, nemairostind formula de botez.

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.