Răspunsul ierarhului – 19 aprilie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna!

1. Hirotonia se poate oficia în Noaptea Învierii?
  2. Ce semnifică șerpii de pe cârja chiriarhală?”
A. N.

Doamne, ajută!

1. Și în noaptea de Înviere se pot face hirotonii.
  2. Cârja Arhierească are în partea de sus două capete de șerpi care se privesc, având între ei un glob sau o cruce. Șerpii simbolizează înțelepciunea pastorală, iar crucea sau globul faptul că arhiereul are autoritatea de a păstori turma în numele lui Hristos.

Săptămână binecuvântată!

„Binecuvântați, Înaltpreasfințite!

Se va săvârși săptămâna aceasta Sfânta Liturghie și dimineața, în paraclisul mănăstirii, sau doar în Catedrală? Iertați!”

A. O.

Doamne, ajută!

Se va sluji doar în Biserica „Sfântul Gheorghe”. Săptămână binecuvântată!