Răspunsul ierarhului – 19 aprilie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna!

  1. Hirotonia se poate oficia în Noaptea Învierii?
  2. Ce semnifică șerpii de pe cârja chiriarhală?” 
A. N.

Doamne, ajută!

  1. Și în noaptea de Înviere se pot face hirotonii.
  2. Cârja Arhierească are în partea de sus două capete de șerpi care se privesc, având între ei un glob sau o cruce. Șerpii simbolizează înțelepciunea pastorală, iar crucea sau globul faptul că arhiereul are autoritatea de a păstori turma în numele lui Hristos.

Săptămână binecuvântată!

„Binecuvântați, Înaltpreasfințite!

Se va săvârși săptămâna aceasta Sfânta Liturghie și dimineața, în paraclisul mănăstirii, sau doar în Catedrală? Iertați!”

A. O.

Doamne, ajută!

Se va sluji doar în Biserica „Sfântul Gheorghe”. Săptămână binecuvântată!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.