Răspunsul ierarhului – 18 mai 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos a înviat! Aș dori să vă adresez o întrebare: De ceva timp încerc să scap de un păcat, al malahiei mai exact. Am încercat să scap, dar nu reușesc. Cum aș putea scăpa de acesta? Îmi este greu să recunosc că fac acest lucru, dar măcar trebuie să recunosc această problemă. V-aș fi recunoscător dacă m-ați putea ajuta cu vreun sfat legat de acest subiect. Vă mulțumesc!”

Adevărat a înviat! Păcatul acesta ține de demnitatea persoanei și se canonisește cu oprirea de la Sfânta Împărtășanie. Sfântul Apostol Pavel spune că astfel de persoane nu vor fi beneficiarii Împărăției lui Dumnezeu. Așadar, remediul stă în dumneavoastră. Nu-l căutați în altă parte. Dacă aveți vârsta potrivită, este mai bine să vă întemeiați o familie decât să vă încărcați conștiința. Spuneți NU păcatului și astfel veți putea pune început bun. Doamne, ajută!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.