Răspunsul ierarhului – 18 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înaltpreasfințite Părinte!

Cum se poate ca în satul ….., un sat cu 2 parohii, dar cu 300 și ceva de familii, să fie 2 preoți? Nu se poate uni parohia, așa cum era până în 2009? Mi se pare mult mai bine cu un singur preot…”

D.I.

Doamne, ajută!

În satul …. despre care faceți vorbire sunt două parohii înființate încă înainte de venirea mea ca eparhiot.

Satul este structurat în partea „din deal” și partea „din vale”. În fiecare parte există câte o biserică și câte un cimitir. Parohiile sunt aproximativ egale, având cam 140 de familii. Și pentru că sunt oameni gospodari, se întrec în a avea grijă de biserica lor. Acest lucru le face cinste.

An binecuvântat!

„Aș dori să aflu proveniența preoților de la Isus încoace, dar cu susținere biblică.”
D.F.

Doamne, ajută!

Pe lângă foarte multe tratate despre preoție, ce explică în detaliu istoria preoției slujitoare, în cartea numită „Concordanță biblică” găsiți argumentele scripturistice pentru cele trei trepte ale slujirii preoțești: arhiereu, preot și diacon. Ca unul care citiți cu regularitate Sfânta Scriptură, cu siguranță vă veți edifica și asupra acestui subiect.

An binecuvântat!