Răspunsul ierarhului – 13 decembrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfințite Părinte Arhiepiscop,

Mă  numesc ….., profesor ….. la ….., locuiesc în …… Am următoarele întrebări:

  1. Se cuvine ca eu, un mirean, să mă rog folosind metanie cu 100 de boabe?
  2. Poate orice mirean să citească Psaltirea?
  3. Având în vedere că sub ocrotirea Înaltpreasfințitului Părinte Pimen s-au înființat schituri pe stil vechi (ex. Schitul Sălaș, sub oblăduirea Sfintei Mănăstiri Putna), unde găsesc calendar pe vechi? Altfel, sunt nevoit să cumpăr de la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului București, mănăstire care aparține de Mitropolia Slătioara.

Cu multă stimă, ……..!”

P.A.

Doamne, ajută!

Distinse domnule profesor,

  1. Rugăciunea lui Iisus o spun și monahii, și mirenii folosind metania cu mai mult sau mai puțin de 100 de bobițe.
  2. Pot citi și mirenii Psaltirea, însă doar cu binecuvântarea duhovnicului.
  3. Calendar „pe vechi” vă puteți procura de la o biserică creștin-ortodoxă „pe vechi”, aparținând, de exemplu, Mitropoliei Basarabiei, avându-l în frunte pe Înaltpreasfințitul Petru, sau Eparhiei Cernăuțiului și Bucovinei, avându-l ca întâistătător pe Înaltpreasfințitul Meletie, ambele eparhii fiind în comuniune cu Patriarhia Română.

Pace și bucurie!