februarie 24, 2021

Day

foto_site
Marți, 23 februarie 2021 a avut loc întrunirea membrilor Consiliului Național Bisericesc - organismul central executiv al Sfântului Sinod și al Adunării Naționale Bisericești. În cadrul ședinței au fost prezentate date cu privire la activitatea internă şi externă pe care a desfășurat-o Bisericia Ortodoxă Românână în anul 2020, sub aspect pastoral-liturgic, administrativ, cultural-misionar şi social-filantropic.
foto_dragobete
În ziua de 24 februarie, când Biserica Ortodoxă sărbătorește Întâia și a doua aflare a Capului Sfântului Ioan, Înaintemergătorul și Botezătorul Domnului, tradiția populară consemnează ziua lui Dragobete – o sărbătoare cu obiceiuri vechi și semnificații profunde în cultura românească.
foto_site
Consiliul Național Bisericesc (CNB) a avizat marți Raportul General de Activitate al Bisericii Ortodoxe Române pe anul 2020, intitulat: „În luptă cu pandemia, Biserica a intensificat rugăciunea, filantropia și protejarea sănătății oamenilor”. Biserica a cheltuit 38 de milioane de euro pentru a oferi sprijin în anul pandemiei: o creștere cu 17,6% (5,7 milioane euro) față...