Programul liturgic în Duminica a XXIX-a după Rusalii la Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou

program_liturgic_bun

În Duminica a XXIX-a după Rusalii și la pomenirea Sfântului Cuvios Antonie cel Mare și a Sfântului Cuvios Antonie cel Nou din Veria, slujbele se vor săvârși simultan în Catedrala Arhiepiscopală și Paraclisul mănăstirii, după următorul program:

Ora 7:30 – Miezonoptica;

Ora 8:30 – Acatistul Mântuitorului;

Ora 9:00 – Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur.

În Catedrala Arhiepiscopală va sluji un sobor format din arhim. Valerian Radu, pr. Adrian Popa, pr. dr. Gheorghe Husarciuc, arhid. Vasile Plamadă şi arhid. Ilie Leonte.

În Paraclis va sluji un sobor format din arhim. Vartolomeu Chira, pr. Adrian Florea, ierom. Damaschin Râclea, arhid. Paul-Vlad Lungu, diac. Bogdan Ionuţ Pricop.

La finalul Sfintei Liturghii, la racla sfântului se va citi Acatistul Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava.