Statutul femeii după Vechiul Testament – Eternul feminin în lumina Sfintei Scripturi și în tâlcuirea Sfinților Părinți

Lucrarea apare cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților. Rod al unei munci de peste zece ani, cartea se vrea a fi o pledoarie despre respect și demnitate, vizavi de făptura feminină, în general. Este cel de-al treilea volum din seria „Eternul feminin în lumina Sfintei Scripturi și în tâlcuirea Sfinților Părinți”. Tema este generoasă, dar puțin abordată în Teologia românească. După cum se poate observa, bibliografia, în marea ei majoritate, este în limba engleză, ceea ce arată faptul că bibliștii români nu au fost prea interersați de subiect. Oricum, aceia care doresc să-și îmbogățească sau să-și consolideze cunoștințele în materie de Sfânta Scriptură o pot face, lecturând această lucrare apărută la Editura Crimca. Pe această cale, aduc mulțumiri redactorilor de la prestigioasa editură suceveană, care, cu dedicație și profesionalism, au mijlocit ca publicația să apară în condiții grafice excelente.

Laurențiu Nicolae Stamatin
Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.