Slujbe de pomenire a eroilor Revoluției din decembrie 1989

Cu prilejul comemorării a 32 de ani de la Revoluția Română din decembrie 1989, în zilele de 21 și 22 decembrie 2021 vor fi oficiate mai multe slujbe de pomenire a eroilor care s-au jertfit pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român.

Slujba de pomenire a acestor eroi va fi săvârșită inclusiv în Catedrala Patriarhală, dar și în toate bisericile și mănăstirile din cadrul Patriarhiei Române unde se va sluji Sfânta Liturghie în ziua de 22 decembrie 2021.

În București, slujbele de pomenire a eroilor vor fi oficiate astfel:

Marți, 21 decembrie 2021:

• Cimitirul „Eroilor Revoluției”, ora 10.00.
  • Piața Universității, ora 12.00.

Miercuri, 22 decembrie 2021:

• Monumentul pentru Cinstirea Eroilor Revoluției din Piața Revoluției, ora 09.00.
  • Radiodifuziunea Română, ora 10.00.
  • Televiziunea Română – Troița (din fața instituției), ora 11.00.

Televiziunea Română – Troița Parașutiștilor (din curtea instituției), ora 11.30.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE

Sursă foto: Digi24.ro