Scrisoare de mulţumire pentru cei care ne-au fost alături în zilele hramului

După această săptămână plină de încărcătură duhovnicească, încheiată cu Taina Sfântului Maslu, se cuvine să aduc respectuoase mulţumiri Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, Înaltpreasfinţitului Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muncelului, Preasfinţitului Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-Vicar Patriarhal, Preasfinţitului Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, şi Preasfinţitului Părinte Emilian Crișanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Aradului, pentru bucuria de a fi fost în comuniune liturgică în ziua de 24 iunie, precum şi Preasfinţitului Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, care, împreună cu Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, ne-a însoţit în procesiunea din seara zilei de 22 iunie.

Mulțumiri adresăm și Consiliului Judeţean, Prefecturii Suceava, Primăriei Municipiului Suceava, Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Bucovina” Suceava, Comitetului Județean pentru Situații de Urgenţă Suceava, Poliției Județene Suceava, Jandarmeriei Suceava, Jandarmeriei Bacău, Poliției Municipiului Suceava, Poliției Rutiere Suceava, Poliției Locale Suceava, Colegiului Național Militar „Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc, Direcției pentru Sănătate Publică Suceava, Diasil Suceava, pentru sprijinul acordat în organizarea, în cele mai bune condiții, a evenimentelor prilejuite de hramul mănăstirii, cu precădere a procesiunii din seara zilei de 22 iunie.

Părinţilor consilieri şi tuturor celor din Administrația Eparhială coordonată de părintele vicar administrativ Paraschiv Dabija, părintelui stareţ Serafim Grigoraș, părintelui eclesiarh Valerian Radu şi părinţilor din obştea Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, părinţilor profesori şi elevilor Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Dosoftei Mitropolitul”, dar și Inspectoratului Școlar Județean Suceava și doamnei profesor Daniela Ceredeev, inspector școlar pentru disciplina religie, corurilor care au dat răspunsurile la strană, dar şi grupurilor psaltice „Dimitrie Suceveanu” al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, „Sfântul Inochentie de la Probota”, „Crinii Ţarinii” al Mănăstirii Dragomirna şi Corului Academic „Byzantion”, condus de domnul prof. dr. Adrian Sârbu, care la ceas de priveghere, în ajunul hramului, au susţinut în biserica mănăstirii un concert caritabil, părinţilor exarhi şi stareţi, părinţilor protopopi ai celor cinci protopopiate, părinţilor din parohii, mănăstiri şi schituri care au asigurat slujbele din zi şi noapte la altarul mănăstirii, cuvioșilor părinți stareţi și cuvioaselor maici stareţe, care au susţinut organizarea acestor sărbători, tuturor preoţilor, maicilor, credincioșilor și credincioaselor care l-au însoţit pe Sfântul Mare Mucenic Ioan în procesiune, precum şi celor care au făcut de veghe la moaştele sfântului ori s-au ostenit în alte ascultări, li se cuvine recunoştinţa noastră.

Mulțumiri adresez și celor care au asigurat transmiterea slujbelor desfăşurate pe parcursul celor patru zile, dar mai ales în ziua hramului: Doxologia Media, Trinitas Radio și TV, Centrului de Presă Basilica al Patriarhiei Române, Bucovina TV și doamnei Ana Maria Litvinchevici, instituțiilor media din Suceava și din Moldova, ORMedia și Sectorului Comunicare, Media și Relații Publice al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, coordonat de părintele consilier Alexandru Sava.

Dumneavoastră, iubiţi credincioşi și credincioase, Vă mulțumesc pentru dragostea și râvna cu care aţi participat la slujbele oficiate în cinstea Naşterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul şi a Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, dar şi pentru că sprijiniți iniţiativa părinţilor Catedralei de confecţionare a unei noi racle pentru moaştele Sfântului, care acum sunt aşezate spre închinare într-o raclă din lemn de păr, frumos sculptată, pentru ca cea veche să intre cât mai degrabă într-un proces de restaurare.

Aş vrea să mulţumesc familiilor P. Nika și C. Corneanu care au susţinut integral confecţionarea baldachinului sfântului, familiilor din Bucureşti şi Suceava care l-au împodobit cu flori, dar şi celor care au pregătit daruri pentru pelerinii închinători, în special mănăstirilor, schiturilor şi parohiilor, cărora li s-a adăugat şi domnul primar al Municipiului Suceava, precum şi voluntarilor care s-au implicat în buna desfăşurare a hramului.

Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfântului Ioan Botezătorul şi ale Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou, să vă binecuvânteze în toate zilele vieţii voastre!

† CALINIC
Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților