Schitul Rus Mănăstioara – Plăvălari şi-a sărbătorit hramul

Așezată în perimetrul în care, în octombrie 1451 Bogdan al II-lea domnul Ţării Moldovei avea să fie ucis mişeleşte de către fratele său Aron Vodă, biserica de lemn monument istoric din satul Rus Mănăstioara şi-a sărbătorit hramul – Schimbarea la faţă.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor un sobor de preoți de la Catedrala arhiepiscopală a săvârşit Sf. Liturghie, astfel dorindu-se a se marca reluarea vieții monahale în acest schit, care potrivit mărturiilor şi documentelor istorice  a  fost la începuturile existenței sale, metoc al Mănăstirii Sf. Ioan cel Nou de la Suceava. 

La  momentul potrivit, PC. Arhid. Vasile M. Demciuc a  ținut cuvântul de învăţătură în care a prezentat în primul rând principalele învățături din Evanghelia sărbătorii de azi, semnificația Muntelui Tabor care arată  legătura pământului cu Cerul şi a explicat prezenta lui Moise şi a profetului Ilie pe Muntele Taborului.

 După tâlcuirea  pericopei Evanghelice, P.C. Arhid  Vasile M Demciuc  a  prezentat  câteva repere istorice referitoare la acest schit, la importanta saîn istoria zonei, la valoarea  patrimonială  a acestui monument istoric.

PC Cuvios părintele arhim. Valerian Radu. Mare Eclesiarh al Catedralei arhiepiscopale Suceava a transmis credincioșilor prezenţi la această Sf. Litughie dorinţa Înaltpreasfințitului Părinte Calinic ca  acest schit  să redevină ceea  ce  a  fost cândva, mai ales că potrivit tradiţiei istorice începuturile acestui schit  aduc  aminte  de  domnia  Binecredinciosului voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt.

În cuvântul rostit de PC Cuvios părinte arhim. Serafim Grigoraş  stareţul Mănăstirii Sf. Ioan cel Nou Suceava, după ce  a  transmis  binecuvântarea Înaltpreasfinţitului pentru  locuitorii acestor frumoase locuri, a dorit să sublinieze faptul că acest schit este situat pe o colină înaltăun adevărat Ceahlău al Bucovinei, cu alte cuvinte mai aproape de cer. Subliniind  că biserica  este o Poartă spre cer, PC Părinte arhim. Serafim Grigoraş a subliniat importanţa unităţii tuturor  în jurul bisericii, îndemnând pe credincioşi să fie alături de această frumoasă iniţiativă de redeschidere a fostului Schit  Rus Mănăstioara, îndemnând  ca  din prisosul faptelor bune  să aducă şi la  acest Schit o fărâmă pentru a  arăta unitatea  în jurul bisericii  Maica  neamului românesc.