Răspunsul ierarhului – 8 iunie 2024

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Bună ziua!

Sărut dreapta!

În cazul în care cineva vrea să intre în mănăstire, averea trebuie donată înainte de a avea certitudinea că va fi călugăr sau călugăriță?

Spuneți-mi, primiți în mănăstire ca viitori călugări/călugărițe ….., mai exact …..? Sunt o tânără de ……. Aș putea să intru în mănăstire? Sau aș putea să merg la o mănăstire de maici să ajut la treaba și să stau acolo ca să nu mai locuiesc singură? …..

Vă rog, ajutați-mă cumva….

Cu respect.”

M.D.

Hristos a înviat!

Încercați să mergeți la o mănăstire, desigur, de călugărițe, mai aproape de casa dumneavoastră, ca să vă familiarizați cu viața de mănăstire. În timp, maica stareță va constata dacă sunteți potrivită pentru monahism sau nu. Cât despre averea dumneavoastră, nu vă grăbiți să o donați, este doar a dumneavoastră.

Pace și bucurie!

„Bună ziua, 

Ce părere aveți, Înaltpreasfințite Părinte Calinic, de acest video în care se face politică direct în biserică?

Așa a ajuns Biserica în Bucovina?”

Ș.N.

Hristos a înviat!

Îmi pare rău, dar, legat de campanie, nu am nicio părere.

Cât despre Biserica din Bucovina, această este mai mult decât ați constatat dumneavoastră! Nu trebuie redusă Biserica la un simplu gest electoral.

Pace și multă liniște sufletească!