Răspunsul ierarhului – 7 februarie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Părinte arhiepiscop.

Din toate timpurile, din toate vremurile, societatea românească, chiar și Biserica Ortodoxă au întâlnit persoane oportuniste, persoane care vor să se realizeze pe/prin munca altora.

Dacă o asemenea persoană, care urmărește vreun interes face 10, 20, 40 de reclamații sub nume false, împotriva unui preot, fie la rubrica „Răspunsul ierarhului”, fie direct către cabinetul sfinției voastre sau sub forma unor scrisori, toate semnate cu nume false, cum procedați ca să luați o decizie dreaptă? „Răstigniți” preotul, fără să verificați dacă reclamațiile sunt adevărate sau false? Mulțumesc. Doamne, ajută!”

M.G.

Răspuns

Doamne, ajută! Puteți să-mi dați câteva nume de preoți/preot „răstigniți/răstignit” de la venirea mea ca arhiepiscop pentru a discuta punctual? Mulțumesc!