Răspunsul ierarhului – 4 ianuarie 2023 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Bună ziua.

Aș dori să știu cine stabilește tarifele pentru cult, deoarece la biserica de la ….. este ….. lei, la …., este 50, la alte biserici, 50 … 70, iar aici, …. De ce?? Dacă oamenii nu au, ce se întâmplă?? Nu vor mai fi îngropați?? E normal așa, fiecare să ceară cât vrea, după bunul plac???

Nu exista o taxă pentru toată lumea? … Dacă ai noroc sau ghinion să te naști într-o parohie, unde e mai ieftin sau scump, cum evaluează preoții situația?? E de râsul – plânsul… Foarte urât… Apoi ne întrebăm de ce oamenii nu merg la biserică sau trec la alte confesiuni religioase.”

M.I.

Doamne, ajută!

Vă rugăm să ne îngăduiți până luni, ca să putem verifica cele sesizate de dumneavoastră și astfel să vă oferim un răspuns pertinent.

An binecuvântat!