Răspunsul ierarhului – 4 aprilie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7
„Sărut mâna, părinte! Sora mea a cunoscut un băiat, iar acest băiat are o soră si ne placem unul pe altul. Este permisă căsătoria între mine și sora cumnatului? Sora mea și acest băiat încă nu s-au căsătorit religios. Sărut mâna, binecuvântați.”
A. A.

Doamne, ajută! Dacă s-ar căsători religios sora dumneavoastră cu acel tânăr, ca frate al soției nu ați avea voie să vă cununați cu sora cumnatului, deoarece ar fi cuscrie de tipul II, gradul IV. Dispensa pentru săvârșirea cununiei religioase ar trebui să fie acordată de Sfântul Sinod, ceea ce nu ar fi posibil!

„Bună ziua. Aș vrea să vă rog, dacă îmi puteți răspunde, care sunt condițiile pentru a deveni diacon sau subdiacon? Am căutat peste tot pe internet, nu găsesc nimic, trebuie neapărat bacalaureat/facultate teologică? Ideea este că mă simt atras de o astfel de carieră, mă simt atras și pregătit în același timp, doar că nu am bacalaureat, am făcut doar o școală profesionala. Aștept răspuns. Mulțumesc mult!”
A. B.

Doamne, ajută! Fără școală teologică, dacă nu intrați în monahism într-o mănăstire care are lipsă de personal, nu veți avea nicio șansă să fiți hirotonit. Dar dacă vă doriți, veți face tot ceea ce este necesar în acest sens: seminarul, facultatea, masterul, și veți ajunge ceea ce v-ați propus. Mult succes!