Scopul rubricii „Tâlcuiri Liturgice” este de a descoperi sau de a redescoperi istoricul, simbolismul și întrebuințarea obiectelor liturgice care fac parte din cultul Bisericii noastre.

Cultul ortodox reprezintă dialogul dintre Dumnezeu și om.

Viața omului în ortodoxie stă sub semnul binecuvântării și sfințirii  Bisericii de la naștere și până la mormânt și chiar dincolo de el, în veșnicie [1].

Este important să ne cunoaștem bogăția duhovnicească a cultului. Rubrica „Tâlcuiri Liturgice” se adresează tuturor categoriilor de cititori care doresc să cunoască, să înțeleagă și să trăiască în duhul autentic ortodox.

Obiectivele

– conștientizarea faptului că Biserica este o realitate vie și are un parcurs istoric în care factorul uman este prezent și activ;

– viața Bisericii înseamnă viața lui Hristos, Viața Sfintei Treimi plină de iubire revărsată în lume prin actele de cult;

– spațiul liturgic este viața Bisericii iar prin intermediul cultului creștinii trăim un nou mod de viață, numită „viața în Hristos”.

[1] Pr. Prof. Gheorghe Safta, Îndrumător liturgic – Întrebări și răspunsuri, Editura ASA, București, p. 5.