Răspunsul ierarhului – 31 octombrie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut-mâna, Înaltpreasfințite Părinte!

Sunt elev seminarist (anul 4). De curând am început să vorbesc cu o fată mai mare ca mine cu 3 ani, studentă (anul 3, medicină). Problema e că e de confesiune adventistă. Am tot vorbit cu ea și nu e deloc dispusă să renunțe la religia ei, noi având o relație foarte bună de comunicare. Cum aș putea și ce aș putea să fac dacă ar deveni mai serioasă relația? Menționez că e de mică în Biserica Adventistă și, spre rușinea mea, știe mai bine Biblia (varianta lor) decât mine. Sărut dreapta! Iertare!”

D. T.

Domnule teolog, depinde ce dorești să faci în viață. Din acest punct de vedere, ești singurul care poate decide, desigur, după o prealabilă consultare cu părintele duhovnic. Doamne, ajută!