Răspunsul ierarhului – 28 mai 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Hristos a înviat!

Sărut dreapta, părinte, discutând cu mama mea despre pomenirea celor adormiți, am ajuns și la subiectul dării de pomană din timpul vieții pentru tine însuți. Dacă aveți îngăduința de a ne clarifica în această privință. Iertați-mă.

Doamne, ajută!”

G.M.

Adevărat a înviat! Nu trebuie amestecate lucrurile. Faptele pe care le facem aici sunt „contabilizate” de Dumnezeu la categoria fapte bune, care ne vor ajuta Dincolo. Însă drumul omului dincolo de moarte trebuie susținut de rugăciunile Bisericii și de pomenirile pentru cei adormiți rânduite până în a 40-a zi, inclusiv, dar și după aceea. Doamne, ajută!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.