Răspunsul ierarhului – 27 iulie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut dreapta, Înaltpreasfințite Părinte,

Cu iertare…

Suntem o familie (de 6 ani căsătoriți) … când s-a întâmplat botezul primului nostru copil, părintele paroh ne-a cerut ca taxă să plătim cultul … pe an de când ne-am căsătorit până în momentul Botezului copilului, altfel nu ne dădea certificatul de naștere, deși stăm cu părinții soțului la același nr de casă și s-au plătit anual taxele cuvenite Bisericii pentru fiecare an. Când s-a ivit Botezul, ni s-a spus că trebuie să plătim tot de la început…

Întrebarea este: Fiind două familii într-o curte (tata, mama cu fiul și nora), se plătește cultul de două ori?

Vă rog să îmi fie cu iertare nedumerirea.

Iertați.” 

G. Z.

Doamne, ajută!

Vă rugăm să ne dați numele parohiei, ca să putem verifica hotărârea Consiliului parohial.

Vă mulțumesc!