Răspunsul ierarhului – 27 aprilie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfințite Părinte Mitropolit, mă iertați că vă deranjez, am o întrebare. Cum poate cineva să devină mitropolit? Când eram copil, eu voiam să fiu. Credeți că a fost un gând de mândrie? Iar marele Apostol Pavel spune: „Cine voiește episcopia, bun lucru dorește”.”

A.B.

Hristos a înviat! 1. În primul rând, eu nu sunt mitropolit; acum ceva vreme, pe pagina Arhiepiscopiei, au fost publicate câteva scurte materiale în care au fost prezentate distincțiile între treptele ierarhice și formulele de adresare. 2. Dacă doriți să fiți mitropolit, nu vă rămâne decât să parcurgeți toate etapele/treptele care implică această demnitate. Mult succes!

„Hristos a înviat!

Am o întrebare! Nașii noștri de cununie au o fetiță și ne-au chemat pe noi să o botezăm. Este bine să botezăm noi? Sau cum să procedăm?”

I.I.S.

Adevărat a înviat! Dacă așa își doresc, să fie cu Doamne, ajută!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.