Răspunsul ierarhului – 26 iunie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută! Înaltpreasfinția Voastră, Vă felicităm pentru organizarea evenimentului din aceste zile (Hramul Sf. Ioan cel Nou de la Suceava), însă pe viitor ne-am dori (dacă este posibil) ca dintre invitați să nu mai facă parte …., în popor fiind cunoscut sub numele de … . Înaltpreasfinția Voastră, ne-ați transmis că doriți să colaborați cu oameni de caracter (este posibil să nu-l fi invitat, deoarece se mai autoinvită – n-ar fi pentru prima dată). Dacă le considerați ca pe un afront, ignorați aceste rânduri.”

(V.Z.)

Stimate domnule! Vă mulţumesc cu toată recunoştinţa pentru aprecieri. Cât despre invitatul pe care nu v-aţi fi dorit să îl vedeți, oare am eu calitatea să interzic participarea vreunui fiu al Bucovinei la această sărbătoare sau întoarcerea acasă ori de câte ori doreşte? Nicidecum! Ar fi întocmai ca atunci când un părinte nu-şi primeşte fiul acasă. Or, eu, atâta timp cât cineva face parte din Biserică, îl voi primi cu toată dragostea şi bunăvoinţa. Sfânta Liturghie dizolvă diferendele şi topeşte distanţele. Doamne, ajută!

Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.