Răspunsul ierarhului – 26 ianuarie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înaltpreasfinția Voastră!

O buna prietena mi-a botezat băiețelul. Eu am voie, conform canoanelor, să o cunun pe ea? Am voie și să îi botez eu un copil al ei?

Binecuvântați și iertați!”

A. P.

Doamne, ajută!

Dacă sunteți căsătorită și cununată în Biserică, nu aveți niciun impediment să o cununați, și nici să îi botezați, dacă este singura opțiune. Desigur, de botezat, ați fi putut să botezați și necăsătorită fiind.

Pace și bucurii!

 

„Doamne, ajută și scuze de deranj, puteți să-mi spuneți, vă rog, ce părere aveți despre Sinodul Bisericii de stil vechi din România (Slătioara)? Merge pe calea cea dreaptă, cum mărturisesc dânșii? Mulțumesc și aștept un răspuns.”

G. L.

Doamne, ajută!

1. Nu știu ce să vă spun despre membrii Sinodului de stil vechi de la Slătioara, pentru că nu îi cunosc.

2. Dacă merg sau nu pe calea cea dreaptă, necunoscându-i, este destul de greu de spus. Dacă respectivii slujesc în soboarele Sinoadelor Bisericilor care au păstrat ritul vechi, sau calendarul neîndreptat, precum cele din Rusia, Ierusalim, Serbia, sau mănăstirile din Muntele Athos și se află în comuniune cu celelalte Biserici Ortodoxe, ceea ce nu se întâmplă, atunci puteți constata singură dacă sunt pe calea cea bună sau nu.

Pace și bucurii!