Răspunsul ierarhului – 25 iulie 2021 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

* Notă: Întrucât anumite fragmente sunt ofensatoare și nu pot fi probate, acestea au fost cenzurate.

„Înaltpreasfinţia Voastră, Vă mulțumesc pentru acceptarea propunerii de a se publica CV-ul și Raportul de activitate al mult stimaților membri ai Consiliului Eparhial Suceava. Acest lucru arată că sunteți receptiv la cerințele credincioșilor. Sper că se va continua într-un ritm ceva mai alert acest lucru fiind posibil deoarece aceste documente sunt întocmite, nefiind necesară cosmetizarea lor. Totuși, am credința că trebuia început cu …, dumnealui fiind cea mai importantă persoană din Consiliu. La sfârșitul activității, îmi voi permite a vă face cunoscute «inadvertențele». Astăzi, vă rog să-mi confirmați, dacă următoarele aprecieri aflate pe situl web al Arhiepiscopiei, vă aparțin, așa cum afirmă respectivul: «Preotul paroh … la parohia … recunoscut ca unul dintre cei mai devotați preoți tineri slujitori ai Bisericii și un bun organizator de evenimente culturale este absolvent al Facultății de Teologie» şi «autor a câtorva studii de specialitate, având aptitudini de comunicare dobândite în anii de studiu și în timpul pastoraţiei ca preot, dar și prin participarea (organizarea) multor conferințe, proiecte, concursuri și simpozioane locale, naționale și internaționale, acumulând experiență atât în domeniul Teologiei, cât și în alte domenii, înzestrat cu bună-voință, creativitate, disciplină, corectitudine, atitudine pozitivă, spirit practic, optimism, sociabilitate, stabilitate….». În învățământ, astfel de caracterizări se fac de către o comisie având în frunte Directorul școlii. În Biserica Ortodoxă, se procedează la fel ?”

C. O.

Stimate domnule!

  1. Publicarea CV-ului consilierilor în cadrul rubricii special create se va face în acel ritm care să permită studierea pe îndelete de către cei interesați.  
  2. Textul la care faceți referire nu îmi aparține.

Doamne, ajută!