Răspunsul ierarhului – 25 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută!

Un tânăr din Arhiepiscopia Sucevei Rădăuților poate primi binecuvântare pentru a se înscrie la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București?”

S.S.

Doamne, ajută!

Da, se poate.

Mult succes!

„Despre copiii zămisliți în post. Ce spun Sfinții Părinți și Scriptura și dacă într-adevăr viitorul lor este în pericol din cauza zămislirii lor într-o perioadă oprită a relațiilor trupești.”
C.S.

Doamne, ajută!

Sfântul Apostol Pavel spune în Epistola I către Corinteni, capitolul 7, versetele 3-6:

„Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia bărbatului. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. Să nu vă lipsiţi unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre. Şi aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.”

Mi se pare edificator ceea ce spune apostolul.

Pace și bucurie!