Itinerar pastoral – 25 ianuarie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 25 ianuarie 2023, după acordarea audiențelor în prima parte a dimineții, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și protos. Ilie Bogatu, manager transport, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Cazinoul Băilor Vatra Dornei – lucrările de finisaj și dotările; Cantonul Silvic Argestru – Ocolul Silvic „Silva Bucovina”; Protopopiatul Câmpulung – lucrările de edificare a acoperișului noului corp de birouri și cantină socială, dotarea cu mobilier a spațiului noii farmacii naturiste „Arimateea”; Așezământul de Copii „Sfântul Ierarh Leontie de la Rădăuţi” – propunere de edificare a unui depozit de produse ce se vor folosi în scop social-filantropic, verificarea stadiului de realizare a lucrărilor de renovare a uneia din casele pentru cazarea copiilor; Mănăstirea Ițcani – vizită privind finalizarea lucrărilor la trapeza mănăstirii și dotarea cu mobilier.