Răspunsul ierarhului – 25 august 2021 II

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută! În data de 28 mai 2021 am trimis prin e-mail la adresa [email protected] următorul mesaj la care nici acum nu am primit răspuns. Vă rog foarte mult să-mi răspundeţi la următoarea situaţie. Înaltpreasfințite Părinte Calinic, aţi făcut o recomandare privind starea de ordine din cimitire. Urmare a acestui cuvânt, un părinte a spus că va trebui să alinieze toate mormintele din cimitir și să facă alei între ele. Acest fapt presupune ca unele morminte, care nu sunt aliniate și care au o structură de monument funerar cu împrejmuire din beton să fie demolate pentru a fi aliniate. Întrebarea mea este: Așa trebuie înțeleasă recomandarea Dumneavoastră? Să se demoleze acele monumente funerare care nu sunt aliniate pentru a se face alei între morminte?” 

C. M.

Stimate domnule! Răspunsul meu la întrebarea dumneavoastră, din perioada pascală (răspuns publicat în 29 mai 2021), a fost următorul: „Adevărat a înviat! Domnule profesor, a face curat într-un cimitir nu înseamnă a dezgropa morţii şi a le alinia mormintele, dacă ele nu au fost aliniate de la început, ci înseamnă a face curat pur şi simplu, cu tot ceea ce implică această noţiune. Doamne, ajută!”