Răspunsul ierarhului – 24 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înalpreasfinția voastră.

1. Vreau să vă întreb dacă această icoană este creștin ortodoxă. Iar dacă răspunsul este da, de unde aș putea să o achiziționez?
  2. Am un prieten care s-a cununat religios cu o fată din Ucraina, mai exact într-un sat din regiunea Cernăuți, Oblast. Cununia civilă a avut loc în România. Vreau să vă întreb dacă această cununie este recunoscută de către Biserica Ortodoxă Română.

Vă mulțumesc.”

B.V.

Doamne, ajută!

Dacă prietenul dumneavoastră s-a cununat cu soția lui într-o biserică aflată în jurisdicția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Meletie, atunci Cununia este recunoscută.

Cât despre icoană, aceasta are ca sursă o icoană bizantină, însă este pictată în stilul realist, care nu se bucură de o promovare majoră în Biserica răsăriteană.

An binecuvântat!