Răspunsul ierarhului – 21 aprilie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut dreapta!

Paștile se sfințesc în Joia Mare sau în ziua Învierii, după Axion?”

A.N.

Doamne, ajută! Pâinea care se numește în popor „Paști” se sfințește în timpul Axionului „Îngerul a strigat”. Sărbători cu pace!

„Sărut dreapta!

De ce evreii au fost poporul ales? De ce Dumnezeu nu s-a revelat și altor popoare în epoca Vechiului Testament?”

A.N.

Doamne, ajută! Dumnezeu S-a revelat și altor popoare, nu doar poporului ales, prin profeții lor. Pace și bucurie!

„Sărut mâna!

Ce părere aveți despre filmul ,,Iisus din Nazaret”? Respectă fidel cronologia biblică?”

A.A.

Doamne, ajută! Ce părere am? Este un film și atât! Nimic nu se poate compara cu textul Sfintelor Scripturi, îndeosebi al Sfintelor Evanghelii. Pace și bucurie!

„Doamne, ajută!

Poate un mirean să citească Evanghelia în ziua Învierii, în cadrul Vecerniei? Am mai văzut asemenea situații.”

A.A.

Doamne, ajută! Sfânta Evanghelie, în cadrul slujbelor Bisericii, nu poate fi citită decât de către cei hirotoniți: diaconi, preoți și arhierei. Firește, în viața de zi cu zi, oricine poate citi, și bine ar fi să facă aceasta, Sfânta Scriptură. Pace și bucurie!

„Doamne, ajută!

Care este Biserica canonică din Ucraina?”

Doamne, ajută! Patriarhia Ecumenică recunoaște atât Biserica Ortodoxă Ucraineană, care ține de Patriarhia Moscovei, cât și Biserica Ortodoxă a Ucrainei căreia i-a acordat oficial autocefalia în 2019, deși multe patriarhii nu sunt de acord cu recunoașterea celei de-a doua. Probabil că, după încheierea războiului, lucrurile se vor așeza în firescul lor. Pace și bucurie!