Răspunsul ierarhului – 2 septembrie 2025

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Nu vă supărați, eu mai pomenesc când și când pe alți oameni pe care nu îi cunosc personal, prin aceasta pot cere lui Dumnezeu că ei să mă ajute?

Cum am spus, mai pomenesc pe Preasfințitul Damaschin, pe Înaltpreasfințitul Calinic și le mai zic să se roage și pentru mine, este greșit?”

A.

Doamne, ajută!

Așa este bine și frumos, să vă rugați pentru toată lumea, după cum și Biserica se roagă pentru dumneavoastră și nu numai!

„Sărut mâna!

Eu nu prea pot face mai deloc rugăciunile dimineții după ce mă trezesc din somn, dar le fac după ceva timp, este ceva greșit?”

A.

Doamne, ajută!

Bine ar fi să nu le faceți mai târziu de ora 12.00, când, nemaifiind dimineață, vă puteți pregăti să le faceți pe cele de seară.

Pace și bucurie!

„Este pt. prima dată câd vă scriu și vă adresesz o intrebare sub forma unei mustrari, va rog, si vreau să-mi răspundeti public pe rubrica ,,raspunsul ierarhului” si să nu îmi cenzurați întrebarea, chiar dacă vă supără!

Ips. Calinic, am vazut ce a-ți raspuns celorlalti credinciosi în legătură cu scandalurile recente din BOR. și în special din Arhiepiscopia Sucevei, deși nu am facebook urmăresc rubrica ,,răspunsul ierarhului” pe pagina de internet.

Sunt curios, după ce că ați raspuns într-un mod cu totul arogant la acele 3 intrebări, dvs. ne luați de proști pe noi credincioșii, veniti cu ideia că pe cei care vin in eparhia dvs. îi verificați serios, mă îndoiesc, mai spuneți că ei vin cu carte canonică și recomandarea duhovnicului, în continuare spuneti ca o să faceți doar cum vreți, netinând cont și de ce va sugerează credincioși, dar de unde știți dvs. ca toate deciziile pe care le luati sunt corecte și ,,proșii” de jos nu au si ei intenții bune si corecte?!.

Dvs. v-ați pus întrebarea dacă nu cumva ierarhul locului le-a dat ,,carte canonică” si duhovnicul recomandare bună doar ca să scape de ei, din eparhiile lor?! Dvs. aveți încredere în ,,declarația pe proprie răspundere” a unui monah sodomit că are să spună despre el că este sodomit, dacă da, înseamnă că sunteți naiv! Cum ,,Doamne iarta-mă” toți sodomiții ajung stareți, egumeni sau episcopi (cazul de la Huși) și banuieli sunt și asupra lui … și a altora, dar de ce acesti sodomiti(care au dreptul la pocăintă) nu sunt doar simpli monahi, ci toti sunt de la protosingheli în sus > stareți, egumeni, preoți, episcopi(acesta este un criteriu de promovare în BOR?!).

Sunt 2 variante, ori au pus sodomitii mâna pe biserică, ori prin simonie, alt răspuns nu găsesc!

Nu e de mirare de ce niciodata nu vezi la marsurile ANTI-SODOMIȚI din țară preoti, ierarhi, monahi!

Cum sa fie si să se opună dacă mulți dintre ei sunt înculpă, uitați-vă ce se iîntâmpla in Grecia, Serbia, Bulgaria, Rusia, Georgia, episcopi, preoti, monahi ,,braț la braț” la marsurile normalitătii, numai la noi în România nu, dacă-s complici si multi dintre ei sunt înculpă, normal că nu apar acolo!

Hai să va dau din casa acum, veniti cu textul că ierarhii se aleg canonic de catre Sfântul Sinod prin vot secret, o prosteala pe fața, eu stiiam cu o săptămână inainte de sinodul mitropolitan de la … si cu cateva zile inainte de sinodul national de la Bucuresti ca la … o sa fie ales ca …, noua ne spuneti că atunci, la simod, se alege prin vot secret, când în realitate jocurile sunt facute de mult si votul secret este doar ,,praf în ochi” pt. proști… știu asta de la cineva din cadrul sinodului care sa saturat de jocurile de culise din interior si de partidele ,,episcopilor”, mai avem și în Sfântul Sinod ierarhi cu adevarat ortodocsi care doresc ca ortodoxia românească să rămână curată, să se respecte Sfintele Canoane și Învătătura Sfintilor Părinți, sau saturat si ei de inovatiile din biserica, de imixtiunea politică, de simonie, de canonizari pe bază de simpatii, ecumenism, aroganță, masoneria din interior, sodomiți, si nu numai!

Hai sa va mai zic una, mie personal mi-a spus un staret din jud. …, de la o mănastire mica, ce-i drept, că i sa propus să fie episcop, adică, o să fie ajutat să ajungă episcop contra unde sume, mi-a zis si suma, respectivul stareț inainte de calugărie a lucrat la mai instituții europene si a fost coleg de facultate cu …, a refuzat pt. că omul este cu adevarat călugar și smerit, mi-a zis că si stăreția e ,,o pălărie prea mare” pt. el, dară-mi-te episcopatul!

Tot vă aud pe dvs. si alți ierarhi cum ne acuzați pe noi mirenii și pe preotii care au curaj sa scoată gunoiul la suprafață, ca judecam! Cu ce judecam, că vrem ca biserica noastra sa fie curățată de lupii care au pus stapânire pe ea, prin fraudă si o lovesc din interior prin ecumenism, sodomie, simonie, – , au ajuns lupii sa se victimizeze pt. ca nu-s lasați să distrugă turma și să o sfâsie din interior, ați vrea să punem ,,batista pe țambal” și să tacem, nu se mai poate, ne-a ajuns si nouă, da, o facem public pt. că văd că doar cu scandaluri în presă se mai face curat în biserica noastră! 

Ați luat vreo masura ca membru al Sfântului Sinod împotriva … care de mai multe ori a fost pomenit ca …, sau îpotriva Ips. …, un altul care nu mai are nici o legatura cu ortodoxia(e mai mult …, decât ortodox)?!, nu cred, cu totii sunteti complici la caderea bisericii si acum vă victimizați, tolerati erezia ecumenista în biserică de nu mai stiu ,,bieții” ortodocși unde-i adevărul, dar ne predați nouă lectii de morală, canonicitate și Sfinți Părinți(pe care-i sfidați cu o aroganță ieșită din comun)!

V-ați umplut de diplome, doctorare si hârtii peste hârtii, obligati monahii la studii doar ca să vă mândriți cu diplomele lor, dar doar atât, ,,tipic, tipic si la inima nimic” ,,ziduri goale”, , morminte văruite”! Nu mai vedem un episcop, preot, sau monah trăitor, acum va intereseaza doar hartiile/diplome si nimic mai mult!

Spuneti că în Suceava nr. sectarilor este în scadere, minciună, ieșiți la plimbare pe jos, prin oraș și nu mai stați în birou, o să vedeți contrariul, din 5 oameni pe strada 3 îs sectari!

Astept răspuns

Mulțumesc!”

David Lărgean

Doamne, ajută!

Se pare că dacă ar veni înger din cer să vă spună că nu aveți dreptate nu l-ați crede. Din acest motiv, un răspuns care să vă liniștească și să vă convingă vi l-aș putea oferi doar față către față, cu actele doveditoare pe masă.

Altfel, vorbim discuții!

Cât despre faptul că nu ies din birou, cred că ați fi uimit de numărul kilometrilor parcurși prin eparhie în ultimii cinci ani. E adevărat, nu fac prea mult zgomot.

Vă doresc pace și liniște sufletească!

„Doamne ajută!

Dacă din motive obiective nu putem ajunge la Sfânta Taină a Maslului, dar dorim ulei de la Sfântul Maslu, putem așeza untdelemn în față dispozitivului electronic, iar acesta să se sfințească?”

C.C.

Doamne, ajută!

Oare dacă am pune aluatul în fața unui ecran pe care rulează reclama la un cuptor, am mânca pâine caldă?

Pâinea se coace în cuptor, nu în afara cuptorului!

„Doamne, ajută!

Eu merg în fiecare săptămână la biserică, dar doar sâmbătă, este ok? Este tot aceeași Sfântă Liturghie precum este duminică și în alte cruci roșii?”

A.

Doamne, ajută!

Nimic fără Înviere!

Cu unele excepții, Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur este aceeași pe parcursul întregului an.

Pace și bucurie!

„Sărutăm dreapta, Înaltpreasfinția voastră!

Spuneți-mi, vă rog, cum reacționăm în fața unei invitații la o nuntă pe data de 14 septembrie? Știu că nu se fac nunți în acea zi, este post, dar am primit o astfel de invitație, probabil atunci va fi doar petrecerea.

Mulțumesc!”

E.H.

Doamne, ajută!

Întrucât 14 septembrie este zi de post, nu se fac nunți. Dar în cazul în care, din varii motive, are loc mai întâi petrecerea și apoi cununia religioasă și nu puteți absenta, comportați-vă cu decența și respectul cuvenit unei astfel de zile, pentru a nu întrista mirii. Sau le puteți trimite darul dumneavoastră, scuzându-vă că nu puteți participa.

Multă înțelepciune!

„Sărut mâna, Înaltpreasfinția voastră Părinte Calinic,

Mă numesc … și sunt din …. De ceva timp cânt la strană în Parohia …, nu am cursuri de seminar teologic, nici de cântăreț bisericesc; mi-aș dori tare mult să urmez un curs, mai ales că mă apropii acum de vârsta de 55 de ani.

Vă mulțumesc și vă sărut dreapta.”

N.L.

Doamne, ajută!

Din câte știu, astfel de cursuri acreditate de către Ministerul Muncii se organizează în acest moment la Cluj.

Se intenționează organizarea unor cursuri pentru cântăreții bisericești și în eparhia noastră, însă procedura de acreditare, pentru a primi la final un certificat recunoscut în vederea angajării, este destul de laborioasă.

Pace și bucurie!

„Cu smerită plecăciune,

Subsemnata …, care deține locul de veci al părinților mei în cimitirul din orașul Siret, Parohia „Sfântul Dumitru”, aș dori să știu dacă dumneavoastră ați dat o circulară referitor la amplasarea băncilor în cimitir!

Am fost împiedicată de către epitrop și preot, spunând că aceasta circulară va fi citită la slujba de duminică, toți cei care au bănci vor fi nevoiți să le scoată!”

C.E.C.

Doamne, ajută!

Nu este interzis acest lucru, dacă pe lângă locul de veci al părinților aveți concesionat un al doilea loc pentru bancă și măsuță și aveți autorizație de amplasare a acestora. Băncile, respectiv măsuțele nu pot fi amplasate pe spațiul liber dintre morminte, pentru a nu limita accesul, îndeosebi în timpul slujbelor, dar și pentru a păstra o coerență estetică și arhitecturală a cimitirului.

Pace și bucurie!

„Aici am nevoie de un răspuns și un sfat de pus în practică.

M-am certat cu 3 persoane acum un an de zile și de atunci nu am mai putut da de ele sau contacta și mi-e tare dor sa mă văd cu ele și să discut.

Mulțumesc.

Ce pot face, vă rog?”

A.

Doamne, ajută!

În astfel de situații, cea mai frumoasă întâlnire cu respectivele persoane este în rugăciune.

Pace și bucurie!