Răspunsul ierarhului – 2 octombrie 2022

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Înaltpreasfinția Voastră,

Având în vedere faptul că solicitați de la o doamnă pe cine recomandă să vină în eparhia pe care dumneavoastră o păstoriti, vă întreb și în același timp cu respect vă întreb, pe mine mă puteți primi în Eparhia Sucevei și Rădăuților în rândul monahilor din Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou”? Sunt ….. (mă cunoașteți din diferite ocazii), absolvent de Seminar Teologic, Facultate de Teologie și master în Asistență Socială.

Cu smerenie.”

C.C.

Doamne, ajută!

Nu am solicitat niciunei doamne liste cu clerici din alte eparhii, așa că este bine să rămâneți acolo unde sunteți.

Mult succes!

„Doamne, ajută!

De ce …… i-ați zis că ……nu slujeste, iar dumneavoastră ați slujit cu el de Paști ?

De ce …… a fost suspendat imediat și oprit de la slujire, iar …… e protejat?

De ce …. are voie sa slujească ? E okay ……? De ce ați slujit cu el la ……, departe de ochii lumii?

…… au voie să facă orice și să nu fie trași la răspundere pe linie bisericească?”

S.S.

Doamne, ajută!

1. Cel despre care faceți vorbire, la Vecernia Paștilor nu a slujit, ci doar a citit Evanghelia în una din limbile străine de circulație; în plus, acesta nu este nici caterisit și nici depus din treaptă.
  2. Cât despre părintele menționat, sfinția sa este oprit de la slujire până la elucidarea acuzelor.
  3. Nici episcopii și nici preoții nu au alte drepturi decât cele prevăzute în Statut, Canoane, Hotărâri Sinodale.
  4. Și apoi nu înțeleg de ce îmi imputați mie „virtuțile” acelora. Este ca și cum eu i-aș imputa lui Dumnezeu toate relele care se întâmplă în lume.

Să nu fie!