Răspunsul ierarhului – 2 februarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Sărut mâna, Înaltpreasfințite,

Vreau să vă întreb dacă agheasma (atât cea mică , cât și cea mare) se înmulțește adăugând apă peste. Părerile preoților sunt împărțite, iar eu nu am găsit niciun studiu care să spună exact cum e corect.

Aș fi recunoscător dacă m-ați putea lămuri.

Vă mulțumesc!”

G.A.S.

Doamne, ajută!

Se poate înmulți, pentru că prin înmulțire agheasma nu își pierde din sfințenie. Însă nu cred că este cazul să ajungem să o înmulțim, atât timp cât sfințirea cea mică a apei (agheasma mică) se face la începutul fiecărei luni, iar la sfințirea cea mare a apei (agheasma mare), la praznicul Botezului Domnului, se folosesc cantități generoase.

Dacă însă nu aveți de unde lua agheasmă și credeți că nu vă va ajunge, o puteți înmulți.

An binecuvântat!