Răspunsul ierarhului – 18 iunie 2021

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Doamne, ajută! Înaltpreasfințite, cred că ați fost neinspirat când ați comparat un presupus consilier ce ar avea dosare penale pe rol cu părinții Stăniloae, Galeriu etc. … Acești preoți aveau dosare de urmărire informativă din partea securității fiind „stâlpi” ai Ortodoxiei; nu cred că e și cazul consilierului dumneavoastră. În anul 2000, fostul președinte a spus: „m-a învins sistemul”; pe dumneavoastră credeți că v-au pus „G” la colț?” 

L.R.

Stimate domnule!

  1. Nu toţi pot fi atât de „inspiraţi” ca dumneavoastră care aţi constatat aceasta.
  2. Comparaţia mea a vizat doar modul de fabricare a dosarelor şi nicidecum valoarea persoanelor sau a speţelor.
  3. Sistemul care l-a „învins” pe „clasicul în viaţă” pe care l-aţi citat nu are nimic de-a face cu „stafia” „G” care vă creează atâta nelinişte.
  4. La colţ? Pe mine nu mă va pune nimeni niciodată! Şi aceasta pentru că nu am de plătit tribut faţă de nimeni, ci doar față de Dumnezeu.
  5. Dacă sunt unii care suferă de sindromul „G”, nu înseamnă că ar trebui să stea cineva la colţ, ci este doar o părere a lor. Doamne, ajută!
Site-ul Arhiepiscopiasucevei.ro utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată pe www.arhiepiscopiasucevei.ro. Întrucât din 25 mai 2018 a intrat în vigoare noua directivă europeană privind securitatea datelor (Regulamentul GDPR), înainte de a continua navigarea pe website-ul nostru te rugăm să citești conținutul Politicii de Cookie şi a Politicii de Confidențialitate.