Răspunsul ierarhului – 18 aprilie 2021

raspunsulierarhuluicuemail

125. M. S. 

„Există un centru de noapte coordonat de Parohia „Sf. Vineri” Suceava, în subordinea P.C. Părinte Protopop Minu, care primește noaptea oamenii străzii, dar acest lucru, până acum, s-a putut desfășura doar în sezonul rece (octombrie – aprilie).  Acei oameni, începând din luna mai, vor dormi pe bănci, pe străzi, în ploaie și expuși pericolelor de a fi loviți și umiliți de alte persoane care umblă sub influența alcoolului, noaptea târziu. Nu s-ar putea găsi soluții ca să fie primiți tot restul anului în timpul nopții? I-am văzut că sunt și ei cu dependențe, cu diverse probleme specifice oamenilor străzii, dar poate prin bunătatea și bunăvoința Înaltpreasfinției Voastre și a pr. Mititelu (care este un preot deosebit), s-ar putea găsi soluții permanente și pentru acești creștini sărmani, uitați de restul societății sucevene. Este singurul centru de noapte din oraș. Mii de mulțumiri și recunoștință ! Cu respect, M.S”

Stimate domnule! Vă redau integral răspunsul părintelui protopop, ctitorul respectivului centru, la întrebarea dumneavoastră: „Referitor la Centrul Social de Noapte pentru persoane fără adăpost „Sf. Vineri“ din Municipiul Suceava pe care l-am înființat acum 12 ani, vă pot afirma că acesta funcționează în condiții normale atât în sezonul rece, cât și în sezonul cald, asigurându-le acestor oameni sărmani, în mod gratuit, toate cele necesare traiului de zi cu zi. Avem beneficiari care locuiesc în Centrul Social de ani buni de zile, atât iarna, cât și vara. Nimeni nu-i scoate afară atât timp cât respectă regulamentul de ordine interioară adus la cunoștință, asumat și semnat de fiecare în parte, deoarece nu au unde să se ducă. Sunt şi cazuri de beneficiari care pleacă la muncă prin sate și prin diverse județe ale țării pe timpul verii și se întorc la noi când vine frigul. Problema este că pe timpul verii nu mai putem asigura paza, care ne este oferită în sezonul rece de către Poliția Locală Suceava, și suntem nevoiți să fim mai exigenți cu persoanele dependente de alcool ori violente, prin excluderea lor din centru pentru abateri repetate de la regulamentul de ordine interioară, pentru a nu pune în pericol viața celorlalți beneficiari. Vă mărturisesc că avem toată dragostea și răbdarea faţă de acești oameni și-i ajutăm din tot sufletul nostru, dar trebuie să se înțeleagă că avem de-a face cu tot felul de beneficiari ai Centrului, care provin din diferite categorii sociale, unii cu diverse adicții și care, de cele mai multe ori, devin periculoși. Avem multe cazuri constatate și consemnate de astfel de beneficiari care vin băuți şi care devin violenți atât cu personalul deservent, cât și cu celelalte persoane din centru. Ne bucură însă faptul că de când a fost deschis Centrul Social de Noapte „Sf. Vineri“ nu a mai fost găsit nici un om al străzii decedat pe străzile Municipiului Suceava”. Acesta este răspunsul părintelui Minu. Să fiţi binecuvântat de Dumnezeu!