Răspunsul ierarhului – 17 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7
„De ce se spune să nu ai prieteni deloc, nu este bine?”
A.M.C

Doamne, ajută!

Prietenii adevărați sunt o binecuvântare pentru om, nu însă și cei de conjunctură. Și Mântuitorul Hristos, ca Om, L-a avut prieten pe Lazăr; ca Dumnezeu, Îi are prieteni adevărați pe Sfinți.

An binecuvântat!

„Cât este taxa de cult anul acesta?”
V.P.

Doamne, ajută!

Consiliul parohial al fiecărei parohii stabilește anual taxa de cult.

An binecuvântat!

„Binecuvântați, Înaltpreasfințite Părinte Calinic,

Dacă nu este cu supărare că vă întreb, posturile vacante de preot II coslujitor postate recent pe site-ul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților ca fiind vacante sunt posturi nou-înființate recent de către dumneavoastră?

Ori s-au eliberat recent, iar pentru ele pot candida persoanele care respectă metodologia specifică ocupării posturilor, care este menționată foarte clar pe site?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.”

D.T.

Doamne, ajută!

Cele două posturi sunt vacante în urma decesului a doi preoți.

An bun!

Binecuvântați, Părinte Calinic!

1. Dacă lucrăm de acasă (muncă de calculator), putem asculta în același timp slujbe sau reportaje duhovnicești, chiar dacă asta nu presupune întotdeauna atenție totală? Sau recomandați mai bine să ascultăm când putem acorda atenția cuvenită?
  2. Ce părere aveți despre faptul că multe familii din ziua de azi „aleg” să aibă doar 1-2 copii?
  3. Pe lângă sfeștania casei, putem da și noi cu agheasmă la anumite intervale de timp? Dacă da, când?
  4. Cum reușesc duhovnicii să nu se smintească de păcatele pe care le aud în scaunul Sfintei Spovedanii?

Mulțumesc.”

I.R.

Doamne, ajută!

1. Da, dacă aveți atenția distributivă.
  2. Societatea în care trăim și frica de a nu le putea oferi suficient copiilor îi determină pe unii soți să se limiteze la acest număr.
  3. Puteți da cu agheasmă mică prin casă; chiar puteți stropi zilnic în camera în care dormiți, mai ales după pravila de seară, cântând troparul „Mântuiește, Doamne, poporul Tău”.
  4. Duhovnicul nu trebuie să se smintească de păcatele auzite, ci trebuie să-l iubească pe om până și-n păcatul lui, spune Dostoievski, și să caute remediile cele mai potrivite pentru neputințele acestuia. Desigur, depinde de experiența fiecăruia.

Pace și bucurie!