Răspunsul ierarhului – 15 ianuarie 2023

raspunsul_ierarhului_cu_email_7

„Nădăjduiesc că mă puteți lămuri cu următoarele chestiuni:

1) Putem atinge de Sfântul Mormânt iconițe, batiste, eșarfe pentru noi și pentru cei cărora vrem sa le aducem ceva de acolo?

2) Ce înseamnă să dai pomelnic pentru 40 de Sfinte Liturghii?

3) Cum să ne rugăm pentru cei cu depresie, cei aflați în deznădejde, cei cu boli psihice, chiar dacă nu îi cunoaștem?

Mulțumesc.”

I.R.

Doamne, ajută!

1. Da, din câte știu este permisă atingerea Sfântului Mormânt cu astfel de lucruri.
  2. A da pomelnic pentru 40 de Sfinte Liturghii înseamnă a lăsa unui preot slujitor un pomelnic cu cererea expresă de a fi pomenit la Proscomidie, timp de 40 de Sfinte Liturghii.
  3. Să-i pomeniți pe toți deopotrivă în rugăciunile dumneavoastră, rugându-L pe Dumnezeu să le dea sănătate.

Pace și bucurie!

„Sărut mâna, Înaltpreasfintia voastră!

Am și eu o întrebare la dumneavoastră. Vecina de mormânt a părinților mei a renovat mormântul și când a turnat cimilia (temelia) ei, a turnat până lângă a mea. Și bucățica care trebuie lăsată între morminte a turnat-o peste jumătatea mea de cimilie. Eu acum, dacă vreau să renovez, nu mai pot turna. Dumneavoastră cum îmi recomandați să procedez, am vorbit cu ea, dar pe ea nu o interesează și în loc de 2 m, cum este lege, ea are aproape 3 m prins.

Mulțumesc și sănătate întru mulți ani!”

N.C.

Doamne, ajută!

Vă rog să ne indicați parohia, ca să putem recomanda preotului paroh să intervină în rezolvarea diferendului.

Pace și bucurie!